Opozícia kritizuje záchrankový tender. Autor: TASR
BRATISLAVA. Vysvetliť nejasnosti okolo dvojmiliardového tendra na stanice záchraniek a rozptýliť dôvodné obavy, že bude zmanipulovaný, mal minister zdravotníctva Kamil Šaško z Hlasu v piatok pred zdravotníckym výborom parlamentu.
Hoci o zasadnutí výboru vedel najmenej od pondelka, dal prednosť dovolenke. Neprišli ani ľudia z vedenia Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby, ktoré tender organizuje.
„Aký pán, takí ľudia pod ním,“ okomentoval to bývalý minister zdravotníctva Marek Krajčí z hnutia Slovensko.
Poznámka sa dotkla štátneho tajomníka ministerstva Michala Štofka, ktorý podotkol, že on na zasadania výboru chodí. Pozíciu ministerstva pri tendri prišiel vysvetľovať s projektovým manažérom reformy záchrannej služby Gastonom Ivanovom.

Výbor nebol uznášaniaschopný, lebo sa nedostavili ani koaliční poslanci. Štvorica opozičných poslancov sa so Štofkom a Ivanovom dohodla, že o tendri budú aspoň neformálne diskutovať.
Okrem Krajčího to boli podpredseda výboru Oskar Dvořák z PS, Peter Stachura z KDH a Tomáš Szalay z SaS.
Štofko a Ivanov odpovedali na otázky, ale nič nové nepovedali.
Medzi najväčšie nejasnosti v tendri patrí, kto sú členovia výberovej komisie, aká je ich odborná kompetencia na túto funkciu a ako je zabezpečená ich nestrannosť. Nejasné je tiež, kedy bude tender vyhodnotený a čo bude nasledovať, ak sa dodatočne zistí, že bol zmanipulovaný.
Obavy majú reálny základ v súťaži na stanice záchraniek z roku 2019. Väčšina členov výberovej komisie mala väzby na víťaza tendra - záchranku Life Star Emergency z Limbachu.
Vtedajšia ministerka zdravotníctva za Smer Andrea Kalavská dala pre tender podnet na Generálnu prokuratúru, ale policajné vyšetrovanie skončilo s tým, že zákon nebol porušený.
Tentokrát sa v dvojmiliardovom tendri bude obsadzovať 344 pozemných a sedem vrtuľníkových staníc záchranárov. Jeden prevádzkovateľ môže obsadiť najviac štvrtinu zo všetkých staníc.
Prvým štyrom staniciam záchrannej služby vypršia licencie na konci augusta. Ide o stanice v Galante, Pezinku, Senici a v Trenčíne.
Najneskôr dovtedy musí byť tender na záchranky ukončený. Stanice záchraniek sa vyberajú na šesť rokov. Vďaka štedrým paušálnym platbám od zdravotných poisťovní ide o lukratívny biznis.
Okolo tendra je veľa nejasností, denník SME v bodoch približuje najväčšie z nich, a vysvetľuje, prečo tajnosti zo strany ministerstva vyvolávajú obavy z možnej manipulácie tendra.
V článku sa dočítate:
- aká je skutočná hodnota tendra,
- kto šéfuje výberovej komisii,
- čo stačí na splnenie kritérií verejnej súťaže,
- ako je to s prípadnou elimináciou uchádzačov podľa Šaška.
Ide až o dve miliardy, nie 1,2
Ministerstvo dlho tvrdilo, že hodnota tendra na stanice záchraniek je 1,2 miliardy eur. V skutočnosti sú to dve miliardy eur.
V statuse na sociálnej sieti na to upozornila bývalá štátna tajomníčka ministerstva za OĽaNO Jana Ježíková.
Licencie na stanice, ktoré záchranky získajú v tendri, sa budú vydávať na roky 2025 až 2031. Konzervatívny medziročný nárast nákladov v tomto období sa podľa Ježíkovej pohybuje od sedem do osem percent.